Lucid Dream

Sen wcale nie musi być niekontrolowanym przeżyciem, któremu musimy się w pełni poddać, gdy tylko zamkniemy oczy. Istnieją techniki, które pozwalają zapanować nad tym co dzieje się w naszej świadomości w nocy. Wiele osób cierpi na mary nocne, co oznacza, że każdej nocy śnią im się koszmary i nie posiadają oni na to żadnego wpływu. Inni przeżywają tak zwany „paraliż nocny”, który wywoływany jest gdy świadomość osoby znajduje się pomiędzy snem a rzeczywistością. Często wtedy „potwory” ze snu pojawiają się w naszym pokoju, czy też nawet przy naszym łóżku. Ponadto, ciało jest w stanie uśpienia, przez co nie jesteśmy w stanie w żaden sposób nim poruszyć. Stąd też nazwa "paraliż nocny".

Istnieją sposoby walki z niechcianymi koszmarami, czy też tkwieniem na granicy snu i jawy. Jednak wymagają one dużo praktyki.

Świadomy sen

Znany również jako LD (Lucid Dream) to wytrenowanie swojego umysłu, by rozpoznawał kiedy znajduje się w śnie, a kiedy nie. Pozwala to w pełni zapanować nad wydarzeniami dziejącymi się w śnie, czy też w koszmarze. Często słyszy się o osobach, które w swoim śnie latały, w pełni to kontrolując, a także odczuwając wszystko związane z unoszeniem się w powietrzu. Pęd wiatru na twarzy, świst w uszach i podobno, wszechogarniające szczęście wynikające z nabytej wolności.

Wiele osób w różnych momentach swojego życia przez przypadek doznało świadomego snu, orientując się na kilka sekund, że to co się wokół nich dzieje to tak naprawdę sen. Jednak nie pozwoliło im to odpowiednio kontrolować doznania.

Istnieje wiele metod nauczenia się jak świadomie śnić. Na niektórych żadna z nich tak naprawdę nie działa, jednak testując każdą, po jakimś czasie udaje się osobom wypracować własną technikę. Każdy z nas jest inny, dlatego też wymagamy znalezienia własnego sposobu.

Podstawy

Naukę zawsze należy zacząć od opracowania metody rozpoznawania, że jest się we śnie. W pełni opanowanie tej sztuki może zająć nawet miesiące. Idea polega na posiadaniu przedmiotu, który będzie nam przypominał o świecie rzeczywistym. Dobry jest zegarek. Każdego dnia co kilkanaście minut, spoglądaj na zegarek i skup się na jego konkretnym elemencie. Po jakimś czasie ten nawyk przeniesie się do snu, jednak pomoże on zrozumieć, że to już nie jest rzeczywistość.